Wstęp. Bor jest typowym niemetalem, o niskiej masie atomowej. Najbardziej znanymi związkami boru są: kwas borowy i jego sole – borany; bor występuje w nich jako pierwiastek trójwartościowy. Znane są kompleksotwórcze właściwości jonu boranowego. Początki badań nad borem jako mikroelementem sięgają pierwszych lat naszego stulecia. Wykazało korzystny wpływ boru na…
Blog
Budowa, właściwości i synteza barwinków fotosyntetycznych.
1.Wstęp. Fotosynteza u wszystkich glonów i roślin wyższych odbywa się w obecności chlorofilu a; wyjątek stanowią bakterie fotosyntetyzujące zawierające barwniki o nieco odmiennej budowie niż chlorofil a. U roślin występują także inne odmiany chlorofilu. | Rośliny wyższe i zielenice zawierają chlorofil a i b, natomiast u sinic i niektórych krasnorostów…
Mangan – znaczenie dla roślin
Mangan jest pierwiastkiem metalicznym o masie atomowej 54,94; występuje nie tylko jako kation Mn2+ lecz również jako anion np. Mn04– ma więc charakter amfoteryczny. Charakterystyczną cechą manganu jest łatwość zmiany stanu utlenienia (bywa 2-, 3-, 4-, 6lub 7-wartościowy) przy czym jego związki odznaczają się wysokim potencjałem oksydoredukcyjnym. O stymulującym działaniu…
Fizjologiczna rola żelaza
Żelazo w przyrodzie tworzy szereg związków, takich jak tlenki, wodorotlenki, węglany, siarczki i inne. We wszystkich tych związkach żelazo występuje w II lub III stopniu utlenienia. Ma również skłonność do tworzenia związków zespolonych kompleksowych). Ze względu na wyjątkowe znaczenie gospodarcze jest uważane za najważniejszy pierwiastek metaliczny. Pierwsze wzmianki o niezbędności…
Rola potasu w prawidłowym rozwoju roślin
Od czasu badan Lebiega nad składem chemicznym masy roślinnej, potas został zaliczony do składników niezbędnych dla roślin. Potwierdziły to późniejsze szczegółowe badania nad rolą w procesach życiowych komórki roślinnej. W grupie metali alkalicznych pierwiastek ten zajmuje wyjątkową pozycję pod względem znaczenia we wzroście i rozwoju wszystkich wyższych i niższych roślin….
Znaczenie fosforu dla roślin
Wstęp Fosfor pełni niezwykle ważą rolę dla życia wszystkich organizmów żywych, ze względu na rolę jaką odgrywa w bardzo wielu procesach biochemicznych. Obok najważniejszych dla roślin składników węgla, azotu i potasu, fosfor należy do tych pierwiastków, co do których wymagania pokarmowe roślin są szczególnie duże. Fosfor spełnia ważne i niezastąpione…
Azot i jego znaczenie dla roślin.
Wstęp. Azot zaliczany jest do pierwiastków biogennych o fundamentalnym znaczeniu dla procesów biologicznych zachodzących w komórkach roślin i zwierząt. Wspólne z węglem, tlenem i wodorem zaliczany jest do podstawowych pierwiastków występujących w składzie tkanek wszystkich organizmów żywych. Azot występuje w licznych związkach organicznych, zarówno w łańcuchowych, jak i pierścieniowych. W…
Gleby lasów deszczowych Amazonii
Ziemie lasów równikowych Lasy tropikalne naszego globu kojarzą nam się wielogatunkową bujną roślinnością. Na pierwszy rzut oka może to świadczyć o znacznej żyzności gleb na których dżungla rośnie, jednak jest to wniosek błędny, ponieważ ponad 65% lasów deszczowych na świecie i 75% amazońskiej puszczy rośnie na ziemiach, które żyznością niewiele…
Deszcz, źródłem życia amazońskiej puszczy.
Powierzchnia puszczy amazońskiej stanowi ponad połowę światowych obszarów lasów deszczowych. Dorzecze Amazonki to powierzchnia szacowana na 7mln km2 z czego około 5,5mln km2 przypada na same lasy. Jest to szczególny biotop, w którym żyją dziesiątki tysięcy gatunków z królestwa roślin i zwierząt, a doliczając do tego wszystkie gatunki owadów liczba…
Znaczenie tlenu w nitryfikacji
Źródła związków azotowych w nowych zbiornikach. Pierwsze dni funkcjonowania zbiornika to trudny okres dla akwarysty. Dopiero co urządzone akwarium początkowo sprawia radość i jest powodem do dumy, jednak po kilku dniach często okazuję się czarnym snem, kiedy w zbiorniku pojawiają się nieproszeni goście – algi. Główna przyczyną problemów jest brak…