Podłoże:
Czy konieczne są częste podmiany w 1 i 2 tygodniu funkcjonowania zbiornika?
Zakładając akwarium w oparciu o podłoża Ganban power base oraz Jiban soil na samym początku do wody będzie wydzielany jon amonowy NH4+. W świeżym zbiorniku gdzie cykl azotowy dopiero zaczyna funkcjonowanie jony amonowe mogą stanowić problem ponieważ nie są szybko utleniane do nieszkodliwej formy azotanowej NO3– tak jak ma to miejsce w dojrzałym akwarium. Jon amonowy w pierwszej fazie cyklu azotowego jest utleniany do toksycznej formy NO2–, do tego procesu nie jest potrzebna bardzo duża ilość tlenu dlatego też zazwyczaj przekształcenie NH4+ do NO2– przebiega płynnie. W drugiej fazie cyklu toksyczne azotyny NO2– są utleniane do nieszkodliwej formy NO3– natomiast w tym procesie bakterie zużywają bardzo dużą ilość tlenu. Jeżeli nie dostarczymy odpowiedniej ilości tlenu dla bakterii zacznie się kumulacja toksycznych azotynów które zatrują całe nasze akwarium co spowoduje problemy we wzroście roślin oraz glonami. W celu uniknięcia kumulacji NH4+ oraz NO2– w pierwszych dniach funkcjonowania akwarium zalecamy wykonanie kilku podmian wody. Należy również pamiętać, że zapotrzebowanie na tlen zwiększają np.: świeże korzenie, rozkładające się części roślin, zbyt wcześnie wpuszczone zwierzęta.
Czy podłoże Ganban power base zawiera składniki pokarmowe dla roślin?
Podłoże Ganban power base zawiera kompleks makro i mikro składników w łatwo przyswajalnych formach o długotrwałym uwalnianiu.
Czy można stosować podłoże Ganban power base jako podłoże podżwirowe?
Podłoże Ganban power base może być z powodzeniem stosowane jako substrat użyźniający podłoża żwirowe.
Czy podłoże Jiban soil można zastosować do akwarium bez nawożenia CO2 (Typu Low Tech)
Tak, można zastosować podłoże Jiban soil w tego typu akwarium. Najważniejsze, aby oświetlenie było umiarkowane, zalecamy aby moc świetlówek nie przekraczała 0,5w/l natomiast moc oświetlenia led 0,2w/l. Dodatkowo zalecamy codzienne stosowanie preparatu Gen C
* Warto również zadbać o niski poziom fosforanów PO43- w wodzie, niski poziom fosforu spowalnia wzrost roślin dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na kluczowy składnik czyli węgiel.
Czy podłoże Jiban soil nadaję się do hodowli krewetek Crystal/ Taiwan/ Tiger?
Podłoże Jiban soil zakwasza wodę oraz zbija twardości GH or KH więc jak najbardziej będzie odpowiednie dla krewetek, najbardziej jednak dla krewetek Tiger które preferują delikatnie wyższe pH. Należy jednak pamiętać, że podłoże zawiera azot w formie amonowej, dlatego zalecamy wpuszczanie krewetek po upewnieniu się, że cykl azotowy pracuje prawidłowo, a w akwarium nie są wykrywalne jony NH4+ oraz NO2–. Dedykowane podłoże oraz cała linia produktów do hodowli krewetek zwłaszcza z rodzju Crystal/ Taiwan jest testowana i niebawem powinna trafić do produkcji.
Czy podłoże Jiban soil można odmulać?
Podłoże Jiban soil można odmulać natomiast należy pamiętać, że podłoże jest lżejsze nić żwir dlatego też w łatwiejszy sposób może zostać zassane przez odmulacz. Zalecamy odmulanie tylko podczas wykonywania podmian wody. Zabronione jest używanie odmulaczy, które wracają wodę z powrotem do akwarium.
Jak wystartować akwarium na podłożu Jiban soil?
Jeżeli chcemy użyć w akwarium Ganban power base wraz z Jiban soil należy kolejno:
- Rozsypać bezpośrednio na szybę/ dno akwarium Ganban power base
- Podłoże ułożyć ze spadkiem do szyby frontowej – Przy tylnej szybie podłoża powinno być więcej np.: 5cm natomiast im bliżej szyby frontowej tym mniej np. 1-2cm.
- Odsunąć podłoże bezpośrednio od szyby frontowej oraz bocznych na około 3 cm za pomocą np.: wyrównywarki podłoża
- Posypać bezpośrednio na podłoże Ganban power base aktywator biologiczny Shōka bacteria
- Następnie Ganban power base należy przysypać warstwą podłoża Jiban soil. Przysypywanie podłoża Ganban rozpoczynamy od przerwy między podłożem Ganban a szybą frontową następnie przysypujemy przerwy między podłożem Ganban a szybami bocznymi, dzięki temu zabiegowi zapobiegniemy zsypaniu się podłoża Ganban w stonę szyb. Dopiero po tym zabiegu przysypujemy podłoże Ganban power base i rozprowadzamy podłoże Jiban ze spadkiem do szyby frontowej tak aby przykryć podłoże Ganban power base
- Po ułożeniu podłoża przystępujemy do układania elementów dekoracyjnych/ hardscapu.
- Gdy aranżacja jest gotowa należy obficie zrosić podłoże i poczekać około 20-30min
- Po namoczeniu podłoża rozpoczynamy sadzenie roślin.
- Ostatnim etapem jest zalanie akwarium wodą, powinniśmy robić to bardzo delikatnie i powoli. Najlepiej napełniać akwarium wężykiem o niezbyt dużej średnicy pozwalając wodzie delikatnie spływać po elementach aranżacyjnych np.: korzeniach kamieniach można również podłożyć pod wężyk mały talerz lub spodek.
Dlaczego kapsułki Sosei Caps wypływają/pływają?
Kapsułka w przypadku nieprawidłowej aplikacji (zbyt płytkiej, pod nieodpowiednim kątem) powinna wypłynąć aby móc ją ponownie zaaplikować. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec rozpuszczeniu się kapsułki która wypływając osiadłaby na podłożu.
Mineralizacja:
Czy minaeralizator Ishiko plant mineral należy najpierw rozpuścić w naczyniu i dopiero później podać do akwarium?
Zalecamy wstępne rozprowadzenie mineralizatora w wodzie, dzięki temu minerały jeszcze szybciej rozpuszczą się w zbiorniku. Ishiko plant mineral charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością, więc można również podawać preparat bezpośrednio do akwarium w pobliżu wylotu z filtra natomiast polecamy pierwszą opcję podawania. Możliwe jest również wykonanie zawiesiny, którą można podawać do akwarium zamiast granulek. W tym celu należy odważyć 166g mineralizatora i uzupełnić wodą do 1 litra -10ml takiej zawiesiny podniesie GH o 5, KH o 0,7.
Dlaczego mineralizator Ishiko plant mineral jest w formie granulek?
Granulowana forma preparatu zapobiega frakcjonowaniu się składników np.: podczas transportu. Każda granulka Ishiko plant mineral ma taki sam uśredniony skład obojętnie czy jest to granulka z dołu czy też góry opakowania.
Na jakie GH mineralizować wodę osmotyczną?
W zbiornikach typowo roślinnych, gdzie hodowane będą zwierzęta ze stref tropikalnych lubiących miękką i kwaśną wodę zalecamy stosowanie niskiej mineralizacji 3-4 GH. Niska mineralizacja w pierwiastki osmoregulacyjne umożliwia roślinom łatwiejsze przyswajanie innych składników pokarmowych z niższych stężeń.
Biologia akwarium:
Dlaczego bakterie nie są w płynie tylko w proszku?
Bakterie znajdujące się w preparacie Shōka bacteria znajdują się w stanie anabiozy, a dokładnie – anhydrobiozy. Jak wykazują badania w takiej formie przeżywalność bakterii jest o wiele dłuższa niż anoksybiozie, czyli w formie zawiesin wodnych w butelkach. Zamknięcie bakterii w butelce bez dostępu do tlenu powoduje, że już po 2 miesiącach od daty produkcji aktywność bakterii drastycznie spada. Preparat Shōka bacteria dzięki zawartości pożywki, rozpoczyna aktywację cyklu azotowego natychmiast po podaniu. Formia proszku pozwala również zachować właściwości preparatu w długiej perspektywie czasu.
Nawożenie:
Jak nawozić akwarium roślinne bez CO2?
Nawożenie akwarium typu low tech należy rozpocząć od dozowania Gen K oraz Gen C następnie po około 2 tygodniach należy dołączyć preparat Gen BG. Jeżeli w akwarium jest dużo roślin, a mało zwierząt po około 3-4 tygodniach zaleca się wprowadzenie preparatu Gen N. Nawożenie rozpoczynamy od połowy zalecanej dawki podanej na opakowaniu. Dodatkowo raz na około 6-7 tygodni w miejscach ,gdzie rosną większe grupy roślin zalecamy podanie kapsułki nawozowej Sosei Caps. Opcjonalnie w celu zintensyfikowania barw roślin można na noc podawać preparat Gen Fe. Należy pamiętać że poziom potasu determinuje stężenie azotu jakie powinno być utrzymywane w zbiorniku, to azot jest najważniejszym makoelementem oprócz wodoru, tlenu oraz węgla, więcej informacji dostępne w artykule: Metoda GEN
* W akwariach bez instalacji CO2 nie zalecamy stosowania Gen P. Limitując fosfor spowalniamy wzrost roślin przez co ograniczamy zapotrzebowanie roślin na węgiel, który jest kluczowy do zachowania stabilnego akwarium roślinnego bez glonów.
Jak nawozić akwarium roślinne z instalacją CO2?
Nawożenie akwarium z instalacją CO2 należy rozpocząć od dozowania Gen K, następnie po około tygodniu należy dołączyć preparat Gen BG. W 2-3 tygodniu zaleca się wprowadzenie preparatów Gen N oraz Gen P (przed dodaniem preparatu Gen N należy sprawdzić czy cykl azotowy jest ustabilizowany a jony amonowe NH4+ oraz azotyny NO2– nie są wykrywalne). Po upływie 4 tygodni w celu zintensyfikowania barw roślin należy na noc rozpocząć podawanie preparatu Gen Fe. Nawożenie rozpoczynamy od pełnej zalecanej dawki podanej na opakowaniu. W akwariach z dużą ilością światła należy odpowiednio zwiększyć dawkę. Dodatkowo raz na około 3-4 tygodnie zalecamy podanie kapsułek nawozowych Sosei Caps. Należy pamiętać że poziom potasu determinuje stężenie azotu jakie powinno być utrzymywane w zbiorniku, to azot jest najważniejszym makoelementem oprócz wodoru, tlenu oraz węgla, więcej informacji dostępne w artykule: Metoda GEN
* W akwariach z instalacją CO2 jako dodatkowe źródło węgla zalecamy stosowanie przynajmniej połowy zalecanej dawki preparatu Gen C. Takie działanie poprawi dostępność węgla w miejscach o słabszej cyrkulacji tzw. “martwych strefach”.
Nawóz Gen BG/ Gen FE zrobił się ciemniejszy / czarny. Czy preparat nie stracił właściwości i czy mogę go bezpiecznie używać?
Ciemnienie preparatów Gen BG oraz Gen Fe jest naturalnym zjawiskiem. Preparaty nie tracą swoich właściwości i można je bezpiecznie stosować.
Jakie są stężenia preparatów? Jaki jest ich skład?
Stężenia produktów oraz ich skład są tajemnicą marki. Stosując cały system Yokuchi wszystkie składniki dostarczane są w odpowiednich stężeniach i proporcjach.
Czy kapsułki Sosei caps można zastosować przy zakładaniu akwarium?
Jeżeli akwarium zostało założone w oparciu o Ganban power base i Jiban soil nie zalecamy stosowania na początku kapsułek, ich dodatek może spowodować kumulację składników pokarmowych. Zakładając jednak akwarium w oparciu tylko o podłoże Jiban soil można dodatkowo użyć kapsułek w miejscach, gdzie będą gęsto posadzone szybko rosnące rośliny.
Czy preparat Gen N zawiera tylko azot azotanowy?
Preparat Gen N zawiera azot w formie azotanów, ale również w formie amonowej oraz formach organicznych. Preparat działa etapowo. Nie zalecamy podawania preparatu w niedojrzałych zbiornikach, gdzie cykl azotowy nie został zamknięty. Nawożenie można rozpocząć między 2-4 tygodniem funkcjonowania akwarium w zależności od jego stanu.
Czy preparat Gen BG zawiera żelazo?
Preparat Gen BG zawiera kompleks mikroelementów w skład których wchodzi również żelazo w stabilnej i łatwo przyswajalnej formie.
Czy preparaty w dużych i małych opakowaniach są tego samego składu i stężenia?
Preparaty w dużych i małych opakowaniach są tego samego składu natomiast są w innych stężeniach. Preparaty dają takie same wartości jeżeli zastosujemy zalecane na opakowaniach wartości – 1 klik/100L w przypadku dużej butelki (400ml) będzie tym samym co 1 kropla/5L w przypadku małego opakowania (30ml).
Glony:
Brązowy/ Brunatny nalot na roślinach i dekoracjach które łatwo można zetrzeć palcem. Co to jest i jak z tym walczyć?
Brązowe naloty zwłaszcza w początkowej fazie funkcjonowania akwarium to okrzemki. Wysyp Okrzemek jest spowodowany nie działającym jeszcze w pełni cyklem azotowym. Dostępne dla okrzemek jony NH4+ wraz z jonami krzemianowymi powodują namnażanie się Okrzemek, wbrew powszechnej opinii jony SiO42- nie są bezpośrednio odpowiedzialne nadmierny wzrost okrzemek, dopiero przy dostępności jonów amonowych i obecności krzemianów powoduje ich szybki rozrost. Okrzemki można zwalczyć wykonując kilka prostych czynności:
- Podmiany wody (usuwając jony NH4+ oraz NO2– zmniejszamy zapotrzebowanie na tlen dzięki czemu baterie szybciej przetwarzają NH4+ i NO2– do NO3–)
- Natlenianie akwarium w nocy (dodatkowa dawka tlenu przyśpiesza cykl azotowy)
- Po podmianie zastosowanie Shōka bacteria
- Jeżeli azotyny NO2– nie będą już wykrywalne w akwarium można wprowadzić do zbiornika Otocinclus affinis, które pomogą w szybkim usunięciu okrzemek
Czarne pędzelki na roślinach. Co to jest i jak z tym walczyć?
Są to Krasnorosty, zazwyczaj pojawiają się w akwariach gdzie w wodzie jest zbyt dużo rozpuszczonego węgla organicznego DOC. Na zbyt wysoki poziom węgla w zbiornika wpływają:
- Brak regularnych podmian wody.
- Zabrudzone dawno nie czyszczone media filtracyjne
- Przekarmianie ryb
- Obumierające, gnijące części roślin
- Świeże korzenie
- Zbyt duża ilość detrytusu w podłożu
W walce z krasnorostami można zastosować pielęgnacyjnie na 15min przed podmianą wody preparat Gen C w dawce 1klik / 5l. Bardzo ważne aby przed podaniem preparatu odłączyć filtr biologiczny oraz włożyć do akwarium głowicę cyrkulującą wraz z napowietrzaniem. Po 15 min od zastosowania należy wykonać podmianę wody w ilości 60% objętości zbiornika następnie włączyć filtr oraz podać bakterie Shōka bacteria. Aby zapobiec nawrotom krasnorostów należy wyeliminować źródła węgla DOC w zbiorniku oraz zadbać o zdrowy wzrost roślin. Zalecamy:
- Sprawdzenie czy dozowanie CO2 jest na odpowiednim poziomie do zastosowanego oświetlenia,
- Sprawdzenie czy rośliny nie wykazują niedoborów pokarmowych – jeżeli tak należy zadbać o odpowiednie nawożenie,
- Weryfikacja czy filtracja biologiczna jest na odpowiednim poziomie, jeżeli filtr jest znacząco zabrudzony należy go wyczyścić,
- Usunięcie wszystkich szczątków roślin wraz z odmulaniem dna,
- Wyczyszczenie korzeni za pomocą szczoteczki z rozkładających się powierzchniowo fragmentów,
- Nie przekarmiać zwierząt,
- Zadbanie o dodatkowe napowietrzanie akwarium w nocy,
- Regularna podmiana wody.
Zielone kropki na szybach i roślinach które ciężko usunąć. Co to jest i jak z tym walczyć?
Są to zielenice punktowe, zazwyczaj pojawiają się wskutek zachwiania wchłaniania mikroelementów. Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała ilość fosforanów PO43- w wodzie do ilości podawanych mikroelementów, aby zapobiec powstawaniu zielenic należy zmniejszyć wartości podawanych mikropierwiastków (brak wchłaniania) lub też pozostać przy podawanej dawce mikroelementów natomiast zwiększyć dawkę podawanych fosforanów. Przed podaniem fosforanów należy się upewnić czy dozowanie CO2 jest na odpowiednim poziomie oraz czy nie brakuje innych składników pokarmowych. W zwalczaniu zielenić punktowych pomagają między innymi: Otocinclus affinis, Beaufortia kweichowensis oraz ślimaki.
Ciemne/ czarne wyrostki na roślinach i dekoracjach przypominające „Rogi”, nie są to pędzelki. Co to jest i jak z tym walczyć?
Jest to Compsopogon, może się pojawić w przypadku wahań CO2 natomiast z obserwacji ważny jest też dostępny dla roślin poziom azotu, jeżeli jest zbyt niski wraz z wahaniami dwutlenku węgla może spowodować szybkie namnażanie się Compsopogonu, aby zastopować wzrost można pielęgnacyjnie na 15min przed podmianą wody preparat Gen C w dawce 1ml / 5l . Bardzo ważne ,aby przed podaniem preparatu odłączyć filtr biologiczny oraz włożyć do akwarium głowicę cyrkulującą wraz z napowietrzaniem. Po 15 min od zastosowania należy wykonać podmianę wody w ilości 60% objętości zbiornika następnie włączyć filtr oraz podać bakterie Shōka bacteria. Bardzo ważne jest zadbanie o stabilny poziom CO2, gdy operuje światło oraz stabilny poziom dostępnego azotu. Dodatkowo możemy usuwać glony mechanicznie jak również wpuścić do akwarium Crossocheilus langei oraz krewetki, które wspomogą walkę z Compsopogonem.
Zielone krótkie niteczki na roślinach i dekoracjach. Co to jest i jak z tym walczyć?
Krótkie zielone nitki to Oedogonium, przyczyną powstawania tych glonów ogólnie jest niedobór składników głównie makroelementów, aby zapobiec powstawaniu tych glonów należy zadbać w pierwszej kolejności o stabilny poziom CO2 dostosowany do operującego w zbiorniku oświetlenia oraz upewnić się, że rośliny mają dostępne inne makropierwiastki na odpowiednich poziomach. Ogólna zasada nawożenia jest następująca im twardsza woda (czyli im więcej jonów wapnia i magnezu) tym większe musimy zastosować nawożenie. Polecamy zastosowanie wody osmotycznej zmineralizowanej Ishiko plant mineral oraz Gen BG do wartości 3-4GH co ułatwi wchłanianie pierwiastków z niższych poziomów. Warto również zadbać o to, aby w zbiorniku były wpuszczone gatunki zwierząt które pomogą w walce z glonami.
Brunatna/ Brunatno zielonkawa wata z podłoża która jest bardzo delikatna, rozpada się w rękach. Co to jest i jak z tym walczyć?
Są to Brunatnice, pojawiają się w niedojrzałych zbiornikach w początkowej fazie ich funkcjonowania. Przyczyna powstawania jest podobna do okrzemek, powstawanie inicjuje nadmiar jonów amonowych NH4+ wraz z niedotlenieniem zbiornika, aby zwalczyć powstawanie glonów należy zastosować podobne działanie jak w przypadku występowania Okrzemek czyli:
- Podmiany wody (usuwając jony NH4+ oraz NO2– zmniejszamy zapotrzebowanie na tlen dzięki czemu baterie szybciej przetwarzają NH4+ i NO2– do NO3–),
- Natlenianie akwarium w nocy (dodatkowa dawka tlenu przyśpiesza cykl azotowy),
- Po podmianie zastosowanie Shōka bacteria,
- Jeżeli azotyny NO2– nie będą już wykrywalne w akwarium można wprowadzić do zbiornika krewetki Caridina Japonica które bardzo szybko zjedzą glony.